burgenland austria

Burgenland to najbardziej wysunięty na wschód kraj związkowy Austrii. Jest to też najmłodszy z krajów związkowych znajdujących się w obrębie państwa – został włączony do kraju dopiero w 1921 roku, wcześniej należąc formalnie do Węgier. Jest to obszar który oferuje mnóstwo atrakcji dla miłośników zwiedzania, ale i nie tylko. Dzięki gorącemu, kontynentalnemu panońskiemu klimatowi Burgenland produkuje jedne z najbardziej bogatych i aromatycznych win w Europie. Jest także miejscem pełnym zachwycających krajobrazów, malowniczych wiosek i wielowiekowych zamków. To z kolei czyni go idealnym miejscem do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, takich jak piesze wycieczki i jazda na rowerze. Odwiedzający mogą korzystać z bogactwa obiektów dziedzictwa kulturowego i korzystać z wielu zniżek dostępnych z Kartą Jeziora Nezyderskiego (Neusiedler See Card), w którą warto się zaopatrzyć wybierając się w ten rejon.

jezioro nyzderskie, burgenland
Latania na jeziorze Nyzderskim, Podersdorf

Krótka historia Burgenlandu

Burgenland to najbardziej wysunięty na wschód i najmniej zaludniony kraj związkowy Austrii. Został przyłączony do Republiki Austrii w 1921 roku, co czyni ją najmłodszym krajem związkowym w kraju. Składa się z dwóch miast statutowych i siedmiu powiatów wiejskich, wszystkie położone w regionie, który do momentu przyłączenia do Austrii był częścią Węgier.

Region ma ciekawą historię, będąc domem dla różnych grup etnicznych od czasów starożytnych. Pierwsze potwierdzone osadnictwo datuje się na okres około 3300 lat przed naszą erą. Historycy uważają, że Celtowie byli dominującą grupą osadników w 4 wieku pne. Obszar ten został następnie podbity przez Cesarstwo Rzymskie a tereny te zostały włączone do prownicji Pannonia. W średniowieczu Burgenland był przedmiotem rywalizacji między Bawarią a Węgrami. Teren ten etnicznie był zdominowany przez ludność germańskojęzyczną, co wpłynęło na wynik plebiscytu zorganizowanego po I Wojnie Światowej, mającego zdecydować o przyszłości tej krainy.

Miasto Rust w Burgenlandzie. Zachowano tutaj starówkę w stanie, w jakim ją wybudowano 500 lat temu.

Po drugiej wojnie światowej teren ten został przydzielony do sowieckiej strefy okupacyjnej. Do 1955 roku, czyli do odzyskania niepodległości przez Austrię i opuszczenia przez sowietów prowincji obszar ten rozwijał się bardzo powoli. Po wyjeździe wojsk ZSRR stał się obszarem granicznym między cywilizacjami zachodnimi, a sowiecką strefą wpływu, kończącą się na Węgrzech. Po węgierskiej stronie granicy w latach 1956-57 utworzono gęstą sieć zasieków i pól minowych, które miały za zadanie izolować kraje ZSRR od “faszystowskiego zachodu”. Zapory te rozebrano pod koniec lat 60-tych, ze względu na odwilż w stosunkach wschód-zachód oraz częste wypadki.

Popularne atrakcje w Burgenlandzie

Burgenland w Austrii jest miejscem wielu ciekawych atrakcji, które z pewnością zachwycą gości w każdym wieku. Od starożytnych zamków i katedr po nowoczesne centra handlowe i rezerwaty przyrody – w Burgenlandzie każdy znajdzie coś dla siebie. Dla wielu odwiedzających obowiązkowym celem podróży jest jezioro Rechnitz, piękny zbiornik wodny otoczony bujną zielenią. Możesz także zwiedzić Eisenstadt i jego słynny zamek Esterházy, należący po dziś dzień do Węgierskiej rodziny magnatów. Dla entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu Familypark Neusiedlersee oferuje ekscytujące atrakcje, takie jak tyrolka i zjeżdżalnie wodne. Rejonem tym będą też zachwyceni fani natury – Jezioro Nezyderskie jest idealnym miejscem do obserwowania ptaków, cieszenia się ciszą i pięknem natury i spacerów lub przejażdżek na jej łonie. Warto wspomnieć, że jedną z najpopularniejszych atrakcji jest Designer Outlet Parndorf, jeden z największych outletów odzieżowych w Europie.

Zamek Gussing jest jedną z bardziej znanych atrakcji regionu

Najbardziej znane miasta i miejscowości regionu

Najbardziej znanym miastem reigonu jest jego stolica – Eisenstadt. Inne ciekawe miejscowości to Rust – najmniejsze miasto statutowe w Austrii (niespełna 2000 mieszkańców). Mimo swojej niewielkiej liczby ludności, jest to miejsce godne odwiedzenia chociażby ze względu na swoje Stare Miasto, które wygląda dziś niemal identycznie jak w XVI i XVII wieku. Neusiedl am See jest popularną bazą wypadową dla osób planujących wypoczynek nad Jeziorem Nyzderskim, choć lepszym miejscem na wypoczynek nad tym jeziorem wydaje się być Podersdorf am See. Jezioro Nyzderskie jest niemal z każdej strony zarośnięte trzciną, i wybrzeże od strony miejscowości Podersdorf jest tutaj wyjątkiem. Güssing jest kolejnym ciekawym miejscem wartym zobaczenia w Burgenlandzie, a to z dwóch powodów: najstarszego zamku w regionie, zbudowanego na szczycie wygasłego wulkanu, jak i tego, że jest to całkowicie samowystarczalne energetycznie miasto. Jego potrzeby są w 100% zaspokajane przez energię odnawialną.

Niski poziom urbanizacji terenu sprzyja obserwacjom przyrody. Obszar wokół Jezira Nyzderskiego jest bardzo popularnym terenem wśród miłośników obserwacji ptaków.

Jak poruszać się po Burgenlandzie

Burgenland to piękny region w Austrii, oferujący szereg atrakcji do zwiedzania i mnóstwo miejsc do odwiedzenia. Niezależnie od tego, czy szukasz zachwycających krajobrazów naturalnych, ciekawych miejsc kulturalnych, czy po prostu zabawy w słońcu, Burgenland ma wiele do zaoferowania. Poruszanie się po tej części Austrii jest łatwe dzięki kilku dostępnym środkom transportu.

Najwygodniejszym sposobem poruszania się po Burgenlandzie jest samochód. Drogi są na ogół dobrze utrzymane i oznakowane, co ułatwia poruszanie się po regionie. Alternatywnie, możesz wypożyczyć rower podczas jednej z wielu wycieczek rowerowych w okolicy i zwiedzać we własnym tempie. Dostępne są również środki transportu publicznego, w tym autobusy, pociągi, a nawet łodzie wzdłuż Jeziora Nyzderskiego. Bilety można kupić w kioskach na każdej stacji lub online za pośrednictwem strony internetowej Kolei Austriackich.
Planując wycieczki transportem publicznym należy jednak pamiętać o fakcie, że Burgenland jest obszarem w przeważającej części wiejskim i mało zurbanizowanym. Największe miasto – Eisenstadt – ma zaledwie 13 tysięcy mieszkańców

Źródła: https://burgenland.info / opracowanie własne