vorarlberg hoche krumbach

Vorarlberg to najbardziej wysunięty na zachód kraj związkowy Austrii, wciśnięty między granice Szwajcarii, Niemiec a Lichtensteinu. Znajdują się tutaj jedne z najpiękniejszych miast i miasteczek w kraju. Region ten słynie z pięknej przyrody, sprzyjającej uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów na świeżym powietrzu – zarówno zimowych (narty, snowboard) jak i letnich. To miejsce równie chętnie odwiedzane przez wspinaczy i turystów górskich, ale osoby lubiące wypoczywać nad wodą również znajdą tutaj swoje miejsce. Wystarczy powiedzieć, że w regionie znajdują się jedne z najczystszych rzek i jezior w Europie.

Najważniejsze miasta i miejscowości

Największym miastem Vorarlbergu jest Dornbirn, liczący 48 000 mieszkańców. Na drugim miejscu plasuje się Feldkirch (35,5 tys.) i stolica kraju związkowego Bregencja (29 tys.). Inne duże miasta to Bludenz, Lustenau i Hohenems. Znajdują się tutaj dwa bardzo duże obszary narciarskie Silvretta-Montafon oraz Ski Arlberg, a także szereg mniejszych ośrodków, takich jak np. słynący ze swojej stabilnej pokrywy śniegowej Damüls-Mellau lub Klostertal. Warto wspomnieć tutaj także o dwóch luksusowych miejscowościach znanych na calym świecie – Lech oraz Zürs. Te ośrodki narciarskie co roku przyciągają gwiazdy światowego formatu pragnące skorzystać z okazji do białego szaleństwa.

Jezioro Lünersee to jedno z większych jezior wysokogórskich. Tutaj lustro wody jest na wysokości aż 1970 m n.p.m.

Historia regionu

Osadnictwo w tym rejonie sięga starożytności. Wtedy to osiedliły się tutaj pierwsze plemiona Celtyckie oraz Ilyryjskie. W okresie swojego rozkwitu, teren ten został opanowany przez Cesarstwo Rzymskie, które włączyło tereny obecnego Vorarlbergu do prowincji Recja. W II wieku zaczęły się najazdy plemion germańskich, które trwały aż do średniowiecza. Wtedy to też tereny trafiły w skład państwa frankijskiego, po czym stanowiły terytorium Rzeszy Niemieckiej. Od końca średniowiecza tereny te były stopniowo opanowywane przez ród Habsburgów. Teren ten zawsze był miejscem wpływu wielu różnych kultur – ścierały się tutaj wpływy austriackie, niemieckie oraz szwajcarskie, co poskutkowało wytworzeniem pewnego rodzaju świadomości lokalnej. W pewnym momencie, po rozpadzie monarchii habsburgskiej rejon ten ogłosił niepodległość, jednak dążenia separatystyczne zostały szybko zdławione. Po I Wojnie Światowej zorganizowano referendum na temat przyszłości regionu, w trakcie którego ponad 80% głosujących opowiedziało się za przyłączeniem do Szwajcarii. Sami szwajcarzy (jak i mocarstwa sprzymierzonych) nie byli zainteresowani takim rozwiązaniem, wobec czego teren ten pozostał jako kraj związkowy w Republice Austrii.

narty vorarlberg
Vorarlberg oferuje wiele terenów narciarskich, zarówno dla fanów snowboardu i nart w formie zjazdowej, jak i setki kilometrów przygotowanych tras biegowych

Sport i turystyka w Vorarlbergu

Vorarlberg w Austrii to idealne miejsce dla miłośników sportu i aktywności na świeżym powietrzu. Prowincja oferuje szeroki wachlarz zajęć, w tym narciarstwo, snowboard, piesze wycieczki, kolarstwo górskie, canyoning, paralotniarstwo i wiele innych. Niezależnie od tego, czy szukasz spokojnej aktywności czy adrenaliny, Vorarlberg ma coś do zaoferowania każdemu.

Jezioro Bodeńskie to największe alpejskie jezioro. Znajduje się częściowo w granicach kraju związkowego Vorarlberg i stanowi świetną bazę dla miłośników zeglarstwa

Narciarstwo i snowboarding: Vorarlberg, jeden z najlepszych regionów narciarskich w Europie, oferuje blisko 1000 kilometrów tras zjazdowych na wszystkich poziomach trudności. Z myślą o fanach mniej “klasycznego” szusowania, w wielu ośrodkach powstają regularnie snowparki budowane z myślą o tych, którzy szukają na stoku innego rodzaju adrenaliny.

Wędrówki: Miłośnicy pieszych wędrówek będą mieli w czym wybierać, jeśli chodzi o szlaki w Vorarlbergu. Wybieraj spośród łatwych rodzinnych wędrówek przez pagórkowate zbocza po wymagające wielodniowe wędrówki przez oszałamiającą alpejską scenerię – każdy znajdzie coś dla siebie! Najpopularniejsze wśród piechurów góry w regionie to między innymi Piz Buin, Winterstaude, Rote Wand czy Große Wildgrubenspitze

Kolarstwo górskie: ciesz się emocjami na przygotowanych trasach zjazdowych odpowiednich dla wszystkich poziomów w całym regionie. Bregenz Forest Mountain Bike Park oferuje ponad 40 km oznakowanych tras, od łatwych do zaawansowanych. Jeśli nie lubisz jazdy w Bike Parkach – nic straconego! Możesz spokojnie wybrać się także na jeden z setek szlaków rowerowych wytyczonych z myślą o kolarzach którzy wiedzą, że aby zjechać trzeba najpierw wjechać.

Zamek Feldkirch w regionie Vorlalberg

Zabytki regionu Vorarlberg

[rozwinąć]