Tyrol to historyczny region położony w zachodniej części Austrii. Ta prowincja znajduje się w Alpach i jest domem dla jednych z najbardziej oszałamiających krajobrazów na świecie. Graniczy z Bawarią w Niemczech na północy, Południowym Tyrolem we Włoszech na południu i Vorarlbergiem w Austrii na wschodzie. Długa i różnorodna historia regionu pozostawiła Tyrolowi bogate dziedzictwo kulturowe, odzwierciedlone w wielu zabytkach, pomnikach i atrakcjach. Jest to doskonałe miejsce dla osób szukających autentycznych wrażeń w sercu Alp.

Historia Tyrolu

Tyrol ma długą i ciekawą historię. Obszar ten był historycznie rdzeniem hrabstwa Tyrolu, części Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a później Cisleithanian ziemi koronnej Austro-Węgier. Jego strategiczne położenie między Włochami, Niemcami i Austrią sprawiło, że przez wieki był to obszar sporny. W średniowieczu Tyrol stał się jednym z najpotężniejszych państw w Europie dzięki położeniu na ważnych szlakach handlowych. Rządziło nim szereg potężnych rodzin, takich jak hrabiowie Tyrolu, Habsburgowie i Wittelsbachowie.
W XVI wieku Tyrol został zaanektowany przez Bawarię, a następnie przejęty przez Austrię, kiedy w 1814 roku stał się częścią imperium Habsburgów. Podczas I wojny światowej Tyrol został podzielony między Włochy i Austrię – region północny stał się częścią Włoch, a południe pozostało w Austrii. Po II wojnie światowej Północny Tyrol był rządzony przez Francję, a Tyrol Wschodni stał się częścią brytyjskiej strefy okupacyjnej aż do odzyskania przez Austrię niepodległości w 1955 roku.

Innsbruck na tle Alp
Innsbruck to jedno z najważniejszych miast w regionie, znane tak z organizacji Igrzysk Olimpijskich, jak i licznych zabytków

Ważniejsze miasta w regionie

Do najważniejszych miast regionu możemy zaliczyć:

Innsbruck, który jest stolicą Tyrolu i domem dla jednych z najbardziej oszałamiających zabytków architektury. Jest również znany z organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 i 1976 roku.

Hall in Tirol – to jedno z najpiękniejszych miast w Austrii. Jest to dawne średniowieczne centrum gospodarcze z wąskimi brukowanymi uliczkami, zamkiem i piękną okolicą. Miasto słynie z wielu atrakcji, muzeów i imprez kulturalnych. Wizyta w Hall in Tyrol z pewnością będzie niezapomniana. Odwiedzający mogą zwiedzać starówkę, spacerować brukowanymi uliczkami i podziwiać liczne zabytki, kościoły i muzea rozsiane po całym mieście.

Kitzbuhel to średniowieczne miasto położone w Alpach oraz jeden z najbardziej popularnych i ekskluzywnych ośrodków narciarskich na świecie.

stok narciarski w Tyrolu, Alpy

Seefeld to malownicza wioska otoczona górami Karwendel, a płaskowyż Seefeld jest domem dla świstaków i kozic, które można podziwiać podczas pieszych wędrówek.

Kufstein – dawne miasto obronne, słynie z pięknego starego miasta i wspaniałego zamku.

Zabytki i atrakcje Tyrolu

W całym Tyrolu podziwiać możemy liczne zamki jak i górskie twierdze, które świadczą o niebywałej historii tego regionu – pełnej bitew i podbojów. Do najbardziej spektakularnych można zaliczyć: Twierdzę Kufstein, Zamek Bruck, Zamek Landeck, Zamek Tratzberg czy Zamek Matzen

Tyrol i jeden z licznych zamków

Stare Miasto w Innsbrucku – jest jednym z najwspanialszych historycznych starówek w Europie, pełnym zabytków i atrakcji. Na każdym kroku widać piękno przeszłości miasta, od średniowiecznych zamków po zabytkowe budynki i kościoły.

Złoty Dach – znajdująca się w starym mieście w Insbrucku piękna konstrukcja z 2738 miedzianymi płytkami pozłacanymi ogniowo, która została zbudowana w 1500 roku jako symbol władzy cesarza Maksymiliana I.

Złoty Dach w Innsbrucku

Pałac Cesarski Hofburg – zbudowany w XIV wieku, położony jest w samym centrum starego miasta w Innsbrucku.  Kiedyś pełnił funkcję siedziby książąt tyrolskich. Obecnie udostępniony w celu zwiedzania. Turyści mają dostęp do  wytwornych sal  balowych, apartamentów książęcych, sali gwardii czy kaplicy zamkowej.

Innsbruck City Tower (Stadtturm) to imponujący widok i doskonałe miejsce do podziwiania wspaniałych widoków na okolicę. Wieża pochodzi z 1420 roku i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Alpy, doliny i miasto poniżej.

Swarovski Crystal World, położony w pobliżu Innsbrucka, jest największym na świecie muzeum szkła. Fantastyczny świat kryształów kultowego Giganta rozciąga się na ponad 7,5 hektara, oferując fenomenalną mieszankę sztuki współczesnej, starożytnej historii i zachwycającej przyrody. Największe atrakcje Kryształowych Światów Swarovskiego to Komnaty Cudów, Kryształowa Chmura, wieża zabaw i plac zabaw oraz Daniels Kristallwelten. W muzeum znajduje się również kawiarnia i restauracja oferująca niezapomniane kulinarne przysmaki.

Muzeum Swarovskiego

Highlinie179 – najdłuższy na świecie wiszący most, zbudowany w stylu tybetańskim. Znajduje się w okolicach miasta Reutte. Umiejscowiony jest na wysokości 114 metrów, długi na 40 metrów i  szeroki na 1,2 metra. Przejście po moście oferuje niecodzienne doznanie i przepiękne widoki.

Highline 179

Kopalnia srebra Silberbergwerk, zlokalizowana  jest w mieście Schwaz, które w średniowieczu uznawane było za największy ośrodek wydobycia srebra. Turyści mają możliwość zwiedzenia kopalni, której korytarze sięgają 800 metrów w głąb ziemi.

Alpinarium Galtür – otoczone imponującymi górami Alpinarium zostało zbudowane jako hołd dla ofiar lawiny Sonnenberg z 1999 roku. Muzeum to centrum wystawiennicze, informacyjne i dokumentacyjne w jednym. W Alpinarium można doświadczyć wszystkimi zmysłami, jak 23 lutego 1999 r. na zawsze zmienił Galtür. Fascynujące wystawy pozwalają poznać historię, wieś i losy miejscowej ludności. Muzeum  jednocześnie stanowi część murów antylawinowych, które powstały po tragedii aby chronić wioskę przed lawinami.

Muzeum tyrolskich gospodarstw wiejskich – skansen znajdujący się w Kramsach.  Dla odwiedzających udostępnione zostało 14 oryginalnie zachowanych budynków, które  pochodzą z tego landu.

Skocznia narciarska Bergisel – skocznia cyklicznie gości skoczków z całego świata. Na skoczni znajduje się restauracja, z której podziwiać można malownicze widoki.

Odwiedzający Tyrol mogą zwiedzać wspaniałe Alpy z różnymi sportami zimowymi, w tym jazdą na nartach, snowboardzie i saneczkarstwie. Latem popularne są piesze wędrówki, kolarstwo górskie i wspinaczka górska. W regionie znajduje się również kilka jezior i rzek, które zapewniają wspaniałe możliwości pływania i pływania łodzią.

stare, tyrolskie buty do chodzenia po górach
Buty górskie zyskują w tym regionie drugie życie

Transport

Tyrol jest obsługiwany przez sieć dróg, linii kolejowych i lotnisk. Lotnisko w Innsbrucku jest głównym międzynarodowym portem lotniczym, a w całym regionie znajduje się kilka regionalnych lotnisk. System Tyrol Railways łączy Innsbruck i inne miasta w Tyrolu. Ponadto istnieje kilka regionalnych firm autobusowych i autokarowych, które świadczą usługi transportowe.