Hallstatt

Gmina Hallstatt, położona w austriackim regionie Salzkammergut, jest obszarem, na którym historia udokumentowanego osadnictwa sięga 800 lat p.n.e. Rozgłos ten rejon zyskał dopiero w XVIII wieku, kiedy to rozgłos zyskało znalezienie na terenie kopalni soli zwłok prehistorycznego górnika. Dziś region ten jest nadal znany ze swojej historii i piękna przyrody, ale przede wszystkim stanowi magnes dla turystów z całego świata, którzy chcą odwiedzić to miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co zobaczyć w Hallstatt?

Poniżej kilka propozycji miejsc godnych odwiedzenia podczas pobytu w Hallstatt:

Muzeum w Hallstatt

Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa muzeum w Hallstatt prezentuje eksponaty dotyczące historii kultury Halsztackiej, której rozwój przypadł na okres 800-450 r p.n.e. Możemy tu podziwiać znalezione na terenie okolicznych kopalni soli narzędzia, broń, ceramikę, odzież i przedmioty użytku codziennego. Oprócz tego znajdziemy tutaj bogatą kolekcje przedmiotów pochodzących z czasów rzymskich. Muzeum mieści się w budynku, który został zbudowany w XIX wieku jako magazyn soli.

Nabrzeże jeziora Hallstatt

Jezioro Hallstatt to jezioro polodowcowe w Austrii. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych jezior w kraju, uwieczniane na tysiącach fotografii turystów odwiedzających ten rejon. Jezioro osiąga maksymalną głębokość 125 metrów, i jest często odwiedzane przez miłośników nurkowania. Będąc nad brzegiem, możemy zdecydować się na skorzystanie z możliwości udania się na wycieczkę po jeziorze jednym z kursujących małych statków wycieczkowym.

Jezioro Hallstatt jest magiczne niezależnie od pogody

Rynek

W sercu Hallstatt znajduje się kameralny, trójkątny rynek, którego centralny punkt wyznacza fontanna i barokowa Kolumna Trójcy Świętej (Statue der Heiligen Dreifaltigkeit). Pobliski kościół parafialny Wniebowzięcia NMP (Maria am Berg) znajduje się przy jednej z najstarszych ulic miasta. Kościół założony został tu w połowie XI wieku i od tego czasu wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. Jednym z ciekawszych jego elementów jest neogotycki ołtarz krzyżowy, który powstał w latach 1888-1895 w ramach jednej z przebudów kościoła, przywracającej mu jego gotycki charakter.

Noclegi w Hallstatt

Nie da się ukryć, że Hallstatt jest jednym z najbardziej popularnych, a przez to też najdroższych miejsc turystycznych w Austrii. Szukając noclegów najlepiej sprawdzić Booking.Com oraz AirBnB. Spośród znajdujących się w Hallstatt obiektów noclegowych warto sprawdzić dostępność w następujących miejscach:

Tanie noclegi w Hallstatt

Szukając budżetowych noclegów w Hallstatt warto sprawdzić, czy nie znajdziemy dostępnych miejsc w znajdującym się w centrum Gasthof Simony (link). Ten obiekt to idealna baza wypadowa do zwiedzania, a w dodatku możemy wybrać pokój z widokiem na jezioro. Osoby pragnące mieć zapewnioną ciszę, mogą zdecydować się na położony nieco dalej od centrum, ale nadal blisko jeziora Pension Bergfried (link). Ten drugi obiekt to świetna opcja, jeśli chcemy połączyć zwiedzanie Hallstatt z szusowaniem na pobliskim Dachsteinie – 50 metrów od pensjonatu w sezonie zatrzymuje się ski-bus.

Noclegi luksusowe w Hallstatt

W Hallstatt funkcjonują zaledwie dwa 4-gwiazdkowe hotele: Heritage Hotel Hallstatt oraz Seehotel Grüner Baum, oba zlokalizowane tuż nad jeziorem. Oprócz nich, możemy zdecydować się także na wynajem luksusowych apartamentów lub domów, warto jednak pamiętać że cena w sezonie może przekroczyć nawet 2000 euro za dobę (link)

Atrakcje w pobliżu Hallstatt

Dolina Echerntal

Dolina Echerntal to popularny obszar turystyczny w Austrii. Znajduje się na południe od Salzburga, tuż na północ od Alp Austriackich i rozciąga się od lodowca Dachstein na wschodzie do Hallstatt na zachodzie. Wzdłuż tej doliny znajduje się kilka ośrodków narciarskich, w tym Hochkönig-Skirama i Zillertal Arena Zell am See/Kaprun (1).

Dolina Echerntal znana jest z pięknych krajobrazów, szlaków turystycznych, górskich tras rowerowych, jazdy konnej i możliwości jazdy na nartach w okresie zimowym (2).

Obertraun

Obertraun to małe miasteczko w regionie Salzkammergut w Austrii. Znane jest z kopalni soli i muzeum soli, a także jest punktem wyjścia dla wielu szlaków turystycznych.

Wycieczki po kopalni są dostępne tylko po uprzedniej rezerwacji, ale można zwiedzać zarówno kopalnię jak i muzeum w wolnym czasie. Wycieczki pokażą Ci jak wydobywa się sól z podziemnych jezior solankowych za pomocą prostej technologii, takiej jak odparowywanie, co pozostawia kryształy czystej soli, która była wydobywana od czasów rzymskich. Zobaczysz również, jak wykorzystuje się te metody dzisiaj na znacznie większą skalę – kopalnia zatrudnia ponad 100 osób i produkuje ponad 80 ton soli morskiej stołowej lub kuchennej każdego dnia!

Góry Dachstein

Góry Dachstein to pasmo górskie w Austrii. Są one niewielkim pasmem górskim we wschodniej części Alp, położonym w austriackim kraju związkowym Salzburg. Najwyższym szczytem jest Schneeberg na wysokości 2 987 metrów. Jest to popularny cel turystyczny dla sportów zimowych i wędrówek, a także sportów letnich, takich jak paralotniarstwo i golf na jednym z największych lodowców w Europie (lodowiec Dachstein).

Hallstatt
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować

Bramberg am Wildkogel

Bramberg am Wildkogel to miejscowość i gmina w Austrii, w kraju związkowym…

Leogang

Leogang to tętniąca życiem miejscowość w Austrii, która może poszczycić się jednym…

Saalbach – Hinterglemm

Saalbach-Hinterglemm to gmina w regionie Salzburg w Austrii. Liczy około 4 700…

Wiedeń

Wiedeń to miasto o bogatej historii sięgającej ponad 1000 lat. Kiedyś był…