wieża zegarowa w Graz

Graz, drugie co do wielkości miasto w Austrii, jest tętniącym życiem i pięknym miastem pełnym kultury, historii i nowoczesnych atrakcji. Położony w austriackim regionie Styria, Graz słynie z oszałamiającej architektury, naturalnego piękna i imponujących atrakcji kulturalnych.

Graz Country House Building

Historia miasta

Graz jest jedną z najstarszych osad w Europie Środkowej, z dowodami osadnictwa sięgającego epoki miedzi. W XII wieku stał się ważnym ośrodkiem handlowym. W XIV wieku Graz stał się miastem rezydencji Habsburgów z linii wewnętrznej Austrii. Rodzina królewska mieszkała w zamku Schlossberg i stamtąd rządziła Styrią, Karyntią, większością dzisiejszej Słowenii i częściami Włoch. W XVI wieku włoscy architekci i artyści renesansu wywarli duży wpływ na projektowanie i planowanie miasta.

W swojej długiej historii Graz był wielokrotnie atakowany, w tym przez Węgrów  oraz Turków osmańskich czy Francuzów – w XVIII wieku miasto zostało poważnie dotknięte wojnami napoleońskimi, a jego populacja drastycznie spadła. Została jednak zrewitalizowana w XIX wieku, kiedy zaczęła się industrializacja. Od tego czasu Graz nadal się rozwija, stając się liderem w kulturze, przemyśle i edukacji.

posąg anioła w Graz

Zabytki i Atrakcje Graz

Graz to miasto z wieloma atrakcjami i zabytkami do zwiedzania:

Wzgórze Zamkowe Schlossberg, jest centralnym punktem miasta. Mieści słynną wieżę zegarową, która jest symbolem miasta oraz zamek. Pod Schlossberg znajduje się sieć tuneli, wybudowanych podczas II wojny światowej, pełniących wówczas funkcję schronu przed bombardowaniami.

wieża zegarowa w Graz

Kunsthaus – Dom Sztuki, wspaniale zaprojektowany budynek przypominający ogromną, lśniącą na niebiesko bańkę. Obiekt nie posiada stałej kolekcji sztuki, a jedynie ekspozycje czasowe.

dom sztuki w Graz

Joanneum, założone przez arcyksięcia Johanna na początku XIX wieku, jest największym muzeum w Grazu, w którym odwiedzający mogą poznać przyrodę, kulturę i sztukę Styrii.

Inne zabytki to późnogotycka katedra, grobowiec cesarza Ferdynanda II, budynek Arsenału z ekspozycją liczącą 32 000 eksponatów oraz renesansowy dziedziniec arkadowy ratusza.

Oprócz zabytków i atrakcji miasto oferuje swoim gościom również możliwość uszestnictwa w wielu wydarzeniach. W mieście odbywa się kilka festiwali kulturalnych, takich jak „Styriarte”, poświęcony głównie muzyce dawnej, oraz Styryjska Jesień, która związana jest z teatrem, sztukami wizualnymi, filmem, literaturą i muzyką. Jazz Summer i koncerty na zamku Eggenberg to również popularne wydarzenia dla odwiedzających. Ponadto w Domu Sztuki, Miejskim Centrum Targowym (Stadthalle), operze, teatrze i centrum kultury forum stadtpark odbywają się specjalne wydarzenia, takie jak koncerty i wystawy.

atrakcje w Graz

Noclegi w Graz

Graz nie jest miastem przesadnie rozległym, co powoduje że poszukiwanie noclegu w tym mieście w oparciu o najniższą cenę nie sprawi, że wszędzie będziemy musieli dojeżdżać samochodem czy autobusem. O ile tylko nie wylądujemy na obrzeżach, to wszędzie bez problemu dojdziemy pieszo lub rowerem miejskim. W przypadku dłuższych pobytów, najtaniej wyjdzie nam wynajem apartamentów. Za tygodniowy pobyt dla dwóch osób zapłacimy od około 1200 do 2000 złotych co trzeba uznać za bardzo dobrą cenę.

Krótkie pobyty, na jedną lub dwie noce, najbardziej opłacalnie wypadają w hotelach. Najtańszy zwykle jest Ibis Budget, kosztujący około 250 złotych za noc. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości oferują hotele sieci Jufa – miałem okazję spać w kilku, i zawsze były bardzo czyste a śniadania oferowane były na bardzo wysokim poziomie.

Booking.com
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować

Bramberg am Wildkogel

Bramberg am Wildkogel to miejscowość i gmina w Austrii, w kraju związkowym…

Hallstatt

Gmina Hallstatt, położona w austriackim regionie Salzkammergut, jest obszarem, na którym historia…

Leogang

Leogang to tętniąca życiem miejscowość w Austrii, która może poszczycić się jednym…

Saalbach – Hinterglemm

Saalbach-Hinterglemm to gmina w regionie Salzburg w Austrii. Liczy około 4 700…