Wiedeń - informacje turystyczne
Panorama Wiednia

Wiedeń to miasto o bogatej historii sięgającej ponad 1000 lat. Kiedyś był stolicą potężnego Cesarstwa Austriackiego, a dziś jest głównym ośrodkiem kulturalnym Europy Centralnej i Zachodniej. Miasto jest domem dla wielu słynnych muzeów, galerii sztuki i zabytków. W Wiedniu jest też mnóstwo rzeczy do zrobienia, od zwiedzania licznych parków i ogrodów po przejażdżkę słynną wiedeńską Ringstrasse.

pałac Belvedere w Wiedniu
Pałac Belvedere w Wiedniu

Historia Wiednia

Historia Wiednia sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to został on założony jako ufortyfikowana osada nad brzegiem Dunaju. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem politycznym i gospodarczym. W XII wieku Wiedeń stał się stolicą Cesarstwa Austriackiego. W kolejnych stuleciach miasto rozrastało się do rangi wielkiej europejskiej metropolii.

Wiek XVIII był dla Wiednia okresem szczególnego rozkwitu. Populacja miasta gwałtownie wzrosła, a wiele z jego najbardziej charakterystycznych budynków powstało właśnie w tym czasie. Wiek XIX był jednak czasem wielkich zawirowań. Cesarstwo Austriackie zostało pokonane w wojnie austriacko-pruskiej i Wiedeń został zajęty przez Francuzów. Miasto zostało następnie zajęte przez Niemców podczas I i II wojny światowej.

Po wojnie Wiedeń ponownie stał się stolicą Austrii. Miasto zostało całkowicie odbudowane i dziś jest kwitnącą metropolią z bogatym dziedzictwem kulturowym.

Wiedeń nocą
Wiedeń robi wrażenie nie tylko za dnia. Nocą zabytki są pięknie podświetlone

Co zobaczyć w Wiedniu?

W Wiedniu jest wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Miejskie muzea należą do najlepszych na świecie i obejmują Wiedeńskie Muzeum Sztuk Pięknych, Albertinę i Muzeum Historii Naturalnej. Warto również zwiedzić miejskie parki i ogrody. Wienerwald, duży wiedeński park leśny, to świetne miejsce na spacer lub wędrówkę.

Wiedeńska Ringstrasse to obwodnica, która okrąża centrum miasta. Przy niej znajduje się wiele najważniejszych budynków w mieście, w tym Opera Państwowa, Pałac Hofburg i budynek Parlamentu.

Pałac Schonbrunn w Wiedniu
Pałac Schonbrunn w Wiedniu jest obowiązkowym punktem wycieczek

Jeśli szukasz rzeczy do zrobienia w Wiedniu, nie brakuje opcji. Miasto jest doskonałym miejscem na zakupy, jedzenie i picie. Jest tu także wiele możliwości zdobycia doświadczeń kulturalnych, takich jak udział w koncercie muzyki klasycznej lub wizyta w jednym z wielu muzeów w mieście.

Gdzie szukać noclegów w Wiedniu?

Jeśli budżet nie ogranicza Twojej wizyty w Wiedniu, Innere Stadt (dzielnica 1) jest najlepszym miejscem na pobyt. To serce historycznego Wiednia, w którym znajdują się niektóre z najważniejszych atrakcji miasta, w tym katedra św. Szczepana. Noclegi w tym miejscu kosztują od około 350 złotych za noc (dla dwóch osób), ale cena zależy od pory roku i wydarzeń w mieście. Innym godnym uwagi miejscem jest dzielnica Neubau, w której zlokalizowano “Dzielnicę Muzeów”. To miejsce częstych wystaw, występów i atrakcji artystycznych. Jest tutaj też nieco taniej – noclegi w dobrych hotelach znajdziemy już za około 250 złotych (ze śniadaniem). Trzecią godną uwagi dzielnicą jest Leopoldstadt, jednak tutaj warto zweryfikować położenie hotelu lub pensjonatu z mapą. To bardzo rozległy obszar, jednak możemy tutaj znaleźć prawdziwe okazje cenowe, z noclegami za mniej niż 200 złotych za pokój dwuosobowy ze śniadaniem.

Wiedeń - ratusz
Ratusz Wiedeński jest jednym z charakterystycznych punktów tego miasta

Oczywiście warto zawsze przejrzeć oferty na noclegi w innych miejscach, szczególnie jeśli te są położone wzdłuż linii metra. To najwygodniejszy sposób podróżowania w Wiedniu, a do ścisłego centrum miasta dostajemy się w dosłownie kilka-kilkanaście minut. Ceny podróży metrem nas nie zabiją, obecnie (2022) ceny biletów wynoszą:
Bilet jednorazowy: € 2,40 (ulgowy dla dzieci € 1,20)
24-godzinny bilet sieciowy: € 8,00.
48-godzinny bilet sieciowy: € 14,10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować

Bramberg am Wildkogel

Bramberg am Wildkogel to miejscowość i gmina w Austrii, w kraju związkowym…

Hallstatt

Gmina Hallstatt, położona w austriackim regionie Salzkammergut, jest obszarem, na którym historia…

Leogang

Leogang to tętniąca życiem miejscowość w Austrii, która może poszczycić się jednym…

Saalbach – Hinterglemm

Saalbach-Hinterglemm to gmina w regionie Salzburg w Austrii. Liczy około 4 700…