salzburg

Salzburg to jedno z najbardziej urokliwych miast Austrii, pełne muzyki, bogatej historii i elegancji. Położony nad brzegiem rzeki Salzach, oferuje odwiedzającym bogactwo atrakcji do zwiedzania i doświadczenia. Począwszy od kultowych zabytków, takich jak twierdza Hohensalzburg i Getreidegasse, po wiele spektakularnych ogrodów, w Salzburgu każdy znajdzie coś dla siebie.

Getreidegasse w Salburgu

Zarys historii Salzburga

Salzburg to miasto o okazałej historii sięgającej epoki neolitu. Na przestrzeni wieków, obszar ten był domem dla celtyckich obozów i wielu osad. W XII wieku Salzburg stał się siedzibą arcybiskupstwa. Wskutek strategicznego położenia na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych miasto szybko rozrosło się, stając się ważnym ośrodkiem kultury i handlu. Dzięki swojemu znaczeniu historycznemu, w 1996 roku Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a wiele z jego zabytkowych budynków i miejsc jest dostępnych dla turystów.

Najważniejsze atrakcje

Jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta jest twierdza Hohensalzburg, która umiejscowiona jest na szczycie wzgórza Festungsberg, zapewniając zapierające dech w piersiach widoki na całą okolicę. Obecnie zamek pełni funkcję muzeum, a odwiedzający mogą swobodnie zwiedzać jego pomieszczenia i tunele.

twierdza Hohensalzburg


Podróż tutaj nie byłaby kompletna bez wizyty w Katedrze św. Ruperta (niem. Salzburger Dom) – pięknym kościele w stylu barokowym, który został zbudowany w XVII wieku. Będąc na miejscu, odwiedzający mogą również zwiedzić kryptę katedry i pozostałości oryginalnej romańskiej bazyliki.

Salzburg Residenz, dawny pałac księcia arcybiskupów Salzburga, jest kolejnym miejscem, które warto zobaczyć. Zbudowany w XVIII wieku pałac jest obecnie muzeum, w którym mieści się niezwykła kolekcja sztuki malarzy europejskich.

Innym popularnym miejscem jest pałac i ogrody Mirabell, które zostały zbudowane na początku XVIII wieku dla księcia arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau. Pałac i otaczające go ogrody są obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

ogrody w Salzburgu

Będąc w mieście nie można zapomnieć o Getreidegasse czyli ulicy Zbożowej – najbardziej urokliwej uliczce handlowej Salzburga znajdującej się w historycznym Altstadt, przy której działają tradycyjne zakłady rzemieślnicze, a także sklepy. Znana również jako miejsce narodzin i zamieszkania Wolfganga Amadeusza Mozarta.

dom urodzenia Mozzarta

Kultura

Salzburg to magiczne miasto o bogatej kulturze, której korzenie sięgają zarówno starożytnych, jak i współczesnych tradycji. Miasto jest domem dla wielu spektakularnych festiwali takich jak m.in. Tydzień Mozzartowski, Salzburg Whitsun Festival, Aspekte Salzburg Festival, czy Salzburg Summer Music Festival. Miasto to słynie również z bogatego życia nocnego z licznymi barami, klubami i restauracjami.

festiwal w Salzburgu

Transport

System transportu publicznego w Salzburgu jest niezawodny i wydajny, a autobusy, tramwaje i pociągi łączą miasto z jego przedmieściami i pobliskimi miejscowościami. Bilety można kupić w automatach biletowych na wszystkich stacjach lub w kasach biletowych. Świetną opcją dla tych, którzy chcą zwiedzić miasto, jest zakup Salzburg Card, która obejmuje wszystkie środki transportu publicznego, atrakcje i muzea. Taksówki są szeroko dostępne w całym centrum miasta i można je rezerwować online lub za pośrednictwem ich aplikacji. Dostępnych jest również kilka opcji wynajmu samochodów, zarówno na lotnisku, jak i w mieście. W opcji zwiedzania pieszo dostępnych jest wiele wycieczek prowadzących przez niektóre z najciekawszych miejsc w Salzburgu.

Noclegi w Salzburgu

Salzburg oferuje wiele różnych możliwości zakwaterowania, od luksusowych hoteli po niedrogie hostele czy pensjonaty. Dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet do wyboru są apartamenty i domy wakacyjne z wyżywieniem we własnym zakresie.

Booking.com
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować

Bramberg am Wildkogel

Bramberg am Wildkogel to miejscowość i gmina w Austrii, w kraju związkowym…

Hallstatt

Gmina Hallstatt, położona w austriackim regionie Salzkammergut, jest obszarem, na którym historia…

Leogang

Leogang to tętniąca życiem miejscowość w Austrii, która może poszczycić się jednym…

Saalbach – Hinterglemm

Saalbach-Hinterglemm to gmina w regionie Salzburg w Austrii. Liczy około 4 700…